Skoletur: Øvelse Challenges 2002 Også i år dro elever fra Grim skole ut på Øvelse Challenges. Det er en 3-dagers tur i Setesdalsheiene. Her blir både skiferdigheter, sovehjerte i snøhule og andre praktiske ferdigheter satt på prøve. I motsetning til i fjor var været helt fantastisk! adrenaline.no fikk lov til å være med på ferden, som representant for KOT. Av Lars Utgangspunktet for turen er Ljosland, og i år var sola så grei å ta unna snøen helt til Farvannet. Dermed fikk 18 elever, 4 lagledere og 5 turledere en lang bakke mindre å gjøre unna. Sola skinte over Farvannet, og det var av med den tjukke genseren da vi forlot bussen. Opp til Øyvatnet er det 150 høydemetre, men dette ble i år gjort unna i rekordfart. Midt mellom de to vannene ble lunsj inntatt i solhellingen. Kan det bli bedre?
Timene gikk, men til slutt sto det fire flotte snøhuler klare til innflytting. Røde Kors stilte med tepper og teltduker til underlag, så komforten skulle være sikret. Før folk gikk til køys ble det servert gryterett fra Røde Kors sin utmerkede primus. Dette er ikke akkurat noe stormkjøkken, og er ikke veldig egnet for ryggsekk. Men, men scooter ordner det meste seg Middagen ble inntatt i et flott snø-amfi, med et stort bål i front. Slike kvelder kan man leve lenge på! Dermed gikk folk til hulene under en fantastisk og sprakende stjernehimmel. Sjelden har vi sett maken til flott natt! Sol igjen Tidlig ettermiddag var det klart for kokte pølser fra kjempegryta til Røde Kors. Appetitten var god, og noen sovnet faktisk i solhellinga! Skileik Etter en lang dag beveget vi oss videre til Lakkenstova, som er en av KOTs hytter i Setesdalsheiene. Her skulle vi ha dagens siste øvelser: Konkurranse i pannekakesteiking på stormkjøkken, og blokkstablekonkurranse. Pannekakesteikingen ble foretatt etter flere kriterier. Det holdt ikke med å lage ei kjempefeit kake. Her skulle både tid, utførelse, samarbeid og estetisk tilrettelegging vurderes. Dommerne fikk en hard jobb, men i løpet av kvelden ble det kåret en vinner. Blokkstablingen gikk ut på å lage et høyest mulig tårn av snø på ett minutt. Tårnet skulle stå av seg selv etter at minuttet var gått, og her var det mange som forregnet seg. Da de gikk vekk fra tårnet raste det Men, det ble kåret en verdig vinner her også! Endelig snop Tre av deltagerne gikk deretter ut for å ta natta under åpen himmel. Stjernehimmelen hadde tatt kvelden, men det var likevel en flott natt. Hjem igjen Etter hoppingen tittet atter sola fram. Ikke alle var like fornøyde med det, da flere av deltagerne hadde tatt opp konkurransen med Oksøy fyr (et fyr i Kristiansand som lyser hvitt, men vi later som om vi snakker om "rød sektor"). Svetten rant, og det var flere av deltagerne som kunne ta av mye bløtt tøy før de satte seg på bussen! Nesten alle var enige om at det hadde vært en kjempetur på veien hjem. De som var litt usikre syntes det hadde vært vel hardt, men sånn er det jo med mye første gangen! De som vil lese om "Øvelse Challenges 2001" kan trykke her.
|
Laglederne Stian Margrete Tor Kristian Håvard Turlederne på turen var de samme som i fjor, minus Nils Rune Birkeland: Lisbeth Gallefoss Det ble tatt MANGE bilder på turen. Bildene er delt inn i to gallerier: ENJOY!
|