Bokanmeldelse
Bohuslän - kustnatur

Denne boken er utgitt av Bohusläns hembygdsförbund og Bohusläns museum, og inneholder en rekke artikler over et vidt spekter av emner. Vi har ikke fått lest alt, men nok til å konstatere at her er det mye å hente for den som er glad i Bohuslän!

Av Lars

BokcoverBlant annet er det en ganske stor artikkel om sommerfugler (eller dagfjäriler på svensk). På vår ferd langs kysten i kajakk, så vi en utrolig flott sommerfugl. Lys gul og svart. Jeg hadde aldri sett en sånn før, men den var blant utvalget i boka, og heter "Makaonfjäril".

Dessuten må det innrømmes at jeg bestandig har hatt lyst til å møte hval i kajakk. I boka er det en stor artikkel om hvaler. Det observeres nemlig hvaler hvert eneste år i Bohuslän, selv om bare den lille "Tumlaren" er fast gjest. Den 9. og 10. juni 1999 fikk bohuskysten besøk av ca 40 spekkhuggere. Tenk å padle i nærheten av en sånn flokk! :)

Dette var et kjapt innblikk i to av i alt 16 artikler. I de andre kan du lese om geologi, flora, landskap, fugler, muslinger og mye annet. Noe for enhver smak med andre ord!

Vi anbefaler iallfall boka, og synes vi hadde god nytte av den lang bohuskysten. Det er bestandig spennende å lære mer om det landskapet en padler i!


Denne bokanmeldelsen ble publisert på adrenaline.no 4.9.2003

"Bohuslän - Kustnatur"

Årbok 2002
Utgitt av Bohusläns hembygdsförbund og Bohusläns museum

ISBN 0348-937X
191 sider
Pris: 219 SEK (sommer 03)